Metoda Callana

Metoda Callana (Callan) jest uznawana na całym świecie za najskuteczniejszy sposób szybkiej nauki języka angielskiego z naciskiem na swobodne mówienie - dzięki dynamicznemu tempu zajęć oraz koncentracji na wymowie uczeń umie komunikować się w podstawowym zakresie już po kilku godzinach zajęć. Przeliczając czas przygotowania do standardowych egzaminów Cambridge - osoby uczone metodą Callana zdają egzaminy po średnio 4 razy mniejszej ilości wykupionych godzin w porównaniu do osób uczonych metodą tradycyjną.






METODA CALLANA – kilka słów na początek

 

 

Jak wygląda lekcja?

Nauczyciel zadaje pytania, po czym pomaga odpowiedzieć na nie uczniom. Pierwsza – i najdłuższa – część zajęć to powtórka zagadnień z poprzednich lekcji. Szybkie tempo lekcji wynika właśnie z powtórek – im bliżej będziesz nowego materiału, tym wolniejsza będzie stawać się lekcja. Jeśli dołączasz do już istniejącej grupy – pozostali uczniowie mają za sobą sporą ilość powtórek, które powodują, że odpowiadają szybko i bez wahania. Ty też będziesz mówić w ten sposób już po kilku lekcjach – nie martw się!

Co jest Ci potrzebne?

Wszystkie pytania zadane na lekcji zawarte są w książce. Poza tym przyda Ci się zeszyt i długopis – w trakcie zajęć nie robi się notatek, jednak dość często pojawiają się dyktanda.

A co z czytaniem i pisaniem?

Metoda Callana uczy przede wszystkim mówienia, bo to mówienie jest najtrudniejszą częścią języka angielskiego. Gdy poznane słowo utrwali się już w Twojej głowie – będziesz miał okazję przeczytać je w trakcie jednej z czytanek (właśnie po to potrzebna jest Ci kopia książki), a kilka lekcji później napisać podczas któregoś z dyktand.

Dlaczego tyle powtórek?!

Na czym polega nauka? Jeśli efektem ma być płynne mówienie w obcym języku – nauka polega na powtarzaniu, powtarzaniu i jeszcze raz powtarzaniu potrzebnych ci fraz. Ciągłe powtórki mogą na pierwszy rzut oka wydawać się stratą czasu – nic bardziej błędnego. Dzięki powtórkom utrwalasz materiał, masz okazję przyjrzeć mu się po raz kolejny, a wykorzystanie nowych słów i konstrukcji staje się instynktowne. Dobrze przeprowadzona lekcja Callana nie jest nudna – dzięki błyskawicznemu tempu powtarzanie staje się wyzwaniem, zwłaszcza że w międzyczasie szlifujesz wymowę.

Nowy materiał?

Nowy materiał wprowadzany jest pod koniec zajęć – gdy jesteś już rozgrzany powtórką, a wiedza jest świeża w Twojej głownie. Zazwyczaj nie ma go dużo – uczenie się systematycznie, ale w drobnych porcjach, jest skuteczniejsze niż jednorazowa nauka wielkiej ilości słówek czy zagadnień gramatycznych. Jeśli nie rozumiesz wprowadzanego materiału – poproś o wytłumaczenie go jeszcze raz! Pamiętaj, że ten sam materiał napotkasz jeszcze wielokrotnie w trakcie powtórek na następnych zajęciach – na pewno wszystkie niejasności się wyklarują, a wiedza się utrwali. Metoda Callana od ponad 50 lat odnosi sukcesy na całym świecie – nie bez powodu.

Dlaczego tak szybko?

Jeśli będziesz rozmawiał z osobą, której językiem ojczystym jest angielski, zauważysz, że nie mówi ona powoli – a jeśli tak, to prawdopodobnie robi to 'na siłę', by obcokrajowiec mógł ją zrozumieć. Lekcje Callana odbywają się w tempie porównywalnym (a czasem wręcz szybszym) od tempa zwykłej rozmowy na ulicy – przyzwyczajasz się do mówienia w normalnym tempie, nie ze sztuczną powolnością. A przy okazji – mówiąc szybciej, zadaję Ci więcej pytań, a więc szybciej się uczysz.

Dlaczego odpowiedzi są schematyczne?

Metoda Callana ma bardzo charakterystyczną konstrukcję odpowiedzi – najpierw odpowiadasz w negatywie, a dopiero potem w pozytywie ('Czy to jest twój nos? Nie, to nie jest mój nos, to jest jej nos'). Dzięki temu uczysz się zarówno twierdzących, jak i przeczących konstrukcji oraz dużo więcej mówisz w trakcie zajęć. Podczas zajęć nieistotny jest Twój światopogląd – chcę nauczyć Cię najczęściej występujących w języku angielskim konstrukcji, żebyś mógł swobodnie dyskutować na dowolne tematy. W tym celu uczę Cię najpopularniejszych fraz, co wymaga nieco schematycznych odpowiedzi – ważna jest Twoja wymowa, to, żebyś zapamiętał konstrukcję, a nie to, która rzeka jest faktycznie najdłuższa na świecie według ostatnich pomiarów. Na swobodne dyskusje przyjdzie czas na zajęciach konwersacyjnych, gdy już nie będziesz miał problemu z wyrażaniem swoich myśli – a to nastąpi dużo szybciej, niż myślisz!

Na lekcji mówimy po angielsku.

Za wyjątkiem grup absolutnie początkujących gdzie nie jest to możliwe, mówię do Ciebie niemal wyłącznie w języku angielskim i tego samego oczekuję od Ciebie. Dzięki temu nie tracisz czasu na pogawędki w języku ojczystym, który masz już przecież w małym palcu.

Nauka w domu?

W metodzie Callana (zazwyczaj) nie ma prac domowych. Nauka w domu nie jest niezbędna – dzięki systemowi powtórek wbudowanemu w metodę, nawet nie mając czasu na naukę poza zajęciami, nauczysz się angielskiego. Oczywiście – powtarzanie w domu (w autobusie, w samochodzie, na siłowni...) znacząco przyśpieszy Twoją naukę, co bezpośrednio zmniejszy ilość potrzebnych godzin, a więc – ponoszone przez Ciebie koszta.


Jeśli jesteś zainteresowany umówieniem się na zajęcia, zadzwoń lub napisz!

507 063 149

olga.tatiana.rostkowska@gmail.com